Top
Üye Girişi Yeni Üye Kayıt Sepetim

Sepetinizde Bulunan Ürünler

Şeker yerine bal kullanabilir miyiz?

Daha önce mutlaka çayına, kahvesine ya da sıcak sütüne tat katmak için şeker yerine bal tercih eden insanlarla karşılaşmışsınızdır. Aynı şey çok sevdiğimiz belli başlı tatlı tarifleri için de geçerli… Öncelikle, bal söz konusu olduğunda farklı yörelere ait, farklı bitkilerden elde edilen balların şekerde rastlanmayacak kadar geniş bir tat çeşitliliği sunduğu bir gerçek. Yine de, bir tatlandırıcı olarak şeker yerine bal kullanımı yalnızca bir damak tadı meselesi deyip geçmek çok doğru değil. Bu makalemizde balı şeker yerine kullanabilir miyiz konusunu ele alacağız. 

Öncelikle, bu iki bileşene genel olarak bir bakalım:

Genel Bakış - Bal

Arıların çiçeklerden topladıkları nektarlardan ürettikleri bal, binlerce yıldır kullanılan doğal bir sıvı gıda... Bu gıdanın temelinde suyun yanı sıra früktoz ve glikoz isimleriyle bilinen iki tip doğal şeker bulunmaktadır. Ayrıca, balın içeriğinde belli miktarlarda enzimler, amino asitler, vitamin ve mineraller ve antioksidanlar (fenolik flavonoidler) da yer almaktadır. Bunlar dışında, balın tam içeriği ve net besin değerleri, çeşidine göre değişebilmektedir. 

Ham Bal Nedir?

Baldan bahsetmişken, ham bala değinmekte de fayda var… Ham bal, basit bir tanım yapmamız gerekecek olursa, pastörizasyon ve filtreleme işlemlerinden geçmemiş, kovandan çıktığı besin değeriyle tüketiciye sunulan baldır. İçindeki arı, petek parçaları gibi kaba parçacıkları temizlemek amacıyla yapılan süzme işlemi dışında herhangi bir ısıtma ve filtreleme işlemi uygulanmaz. Isıl işlem görmediği için , ham bal besin değeri en yüksek oranda korunan baldır.

Genel Bakış – Şeker 

Şeker, rafine edilmiş bir üründür. Bu nedenle fazla tüketildiğinde kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürür. Bu durum uzun vadede insülin direnci ve daha ilerleyen vakalarda da diyabet gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Sofra şekeri olarak bilinen sakkaroz (sükroz olarak da geçer), glikoz ve früktozun birleşiminden meydana gelir. Şekerpancarı, şeker kamışı, mısır gibi bitkilerin rafine edilmesi ile elde edilir. Günlük kalori ihtiyacınızın %10’dan fazlası rafine edilmiş şekerden gelmemelidir.  

Temel Noktalarıyla Şeker – Bal Kıyaslaması

Gıdalarda kullanımları açısından bu iki ürünü aşağıdaki maddeler üzerinden kıyaslayabiliriz:

       -   Bal doğaldır, rafine edilmediği için kan şekerini rafine şekere kıyasla daha yavaş yükseltir ve daha yavaş düşürür. 

       -   Balda vitamin, mineral, antioksidanlar ve enzimler bulunur. Rafine şeker de bu maddeler bulunmaz. 

       -   Bal, bir yaşından küçük bebeklere önerilmez.

       -   Uzun vadede çok fazla şeker tüketimi, kalp krizi ve tip 2 diyabet rahatsızlıklarının ortaya çıkma riskini artırır. 

       -   Şeker, kontrolsüz kilo alımına sebebiyet verebilir- öyle ki, günlük tükettiğimiz pek çok hazır gıda ve içecekte de şeker bulunmaktadır. Bu da, farkında olmadan sandığımızdan çok daha fazla şeker tüketiyor olabileceğimiz anlamına gelmektedir.

Şeker yerine bal kullanabilir miyiz?

Bal 45 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda besin değerini (vitaminler, antioksidanlar, enzimler) kaybedebilir. Bu nedenle şeker yerine bal kullanırken dikkat etmemiz gereken husus, balın 45 derecenin üzerinde sıcaklıktaki içecek veya gıdalara karıştırılmamasıdır. Bu kurala dikkat ederek her zaman beslenmemizde şeker yerine balı rahatlıkla kullanabiliriz. 

Anlaşmalı Bankalar