Top
Üye Girişi Yeni Üye Kayıt Sepetim
Sepetinizde Bulunan Ürünler

Blog


Propolis Nedir, Neden Önemlidir?

Yeterli ve dengeli beslenmede tükettiğimiz gıdalara her zaman dikkat etmemiz gerekir. Bu sebeple vücudun ihtiyacı olan fenolik ve flavonoidleri günlük olarak besinlerden almak çok önemlidir.

İşte o besinlerden biri de propolistir. Şimdi gelin tamamen doğal bir arı ürünü olan Propolisi daha yakından tanıyalım…

Propolis nedir? Propolis nasıl kullanılır?

Arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı reçinemsi maddelere propolis adı verilir. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Arılar petek gözlerini önce propolis ile kaplar sonra ana arı petek gözüne yumurtasını bırakır. Ayrıca arılar, propolisle sıvanan petek gözlerine balını, polenini, arı sütünü koyar. Böylece arının ürünleri kovanda bozulmadan saklanır. Propolisin rengi farklılık gösterse de genel itibarıyla açık kahveden koyu kahverengine geçişli şekildedir. Geçmişi ise oldukça eskidir. MÖ 460-357 yıllarına dayandığı bilinmektedir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisin kovandan çıktığı yani ham hali vücudumuzda sindirilebilir özellikte değildir. Saf Propolisi ham haliyle doğrudan tükettiğimizde, vücudumuzda sindirilme oranı yalnızca %2'dir. Bu sebeple, saf propolisin mutlaka ekstrakte edilmesi, bir başka deyişle özütlenmesi gerekir. Bu işlem uzmanlık gerektiren bir işlem olup, gıda mühendisleri kontrolünde yapılmalıdır.

BEE’O Propolis Damlayı; 4-10 yaş çocuklar için günde 10 - 40 damla arası, 11 yaş ve üzeri yetişkinler için ise günde 20 - 80 damla arası doğrudan ya da ılık veya soğuk (bal, pekmez, yoğurt) gibi katı gıdaların içerisine ilave ederek tüketilmesi tavsiye edilir.

BEE’O Suda Çözünebilir Propolis Damlayı; 4-10 yaş çocuklar için günde 10 - 40 damla arası, 11 yaş ve üzeri yetişkinler için ise günde 20 - 80 damla arası doğrudan ya da ılık veya soğuk (su, süt, meyve suyu) gibi sıvı gıdaların içerisine ilave ederek tüketilmesi tavsiye edilir.

Propolisi ilk defa kullanıyorsanız, propolise alerjiniz olup olmadığını anlamak için 1 damla ile başlayıp damla sayısını yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar