Top
Üye Girişi Yeni Üye Kayıt Sepetim
Sepetinizde Bulunan Ürünler

Blog


Ham Bal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arıların çeşitli çiçeklerden topladıkları nektarı kendi enzimleri ile karıştırarak ürettikleri tamamen doğal bir besin olan bal, doğanın bir mucizesi olarak insanlar tarafından binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kimi zaman kendi başına tüketilen, kimi zaman çeşitli soğuk veya ılık içeceklerle karıştırılan, bazen ilave şeker içermeyen tatlı tariflerinde değerlendirilen bu besleyici gıdanın, özellikle de zengin coğrafyamızda pek çok çeşidi mevcuttur. Piyasada çok sayıda bal mevcutken, kullanıcılar doğru ürün seçimini yapabilmek için birden fazla önemli kriteri göz önüne almaktadır. Bu kriterlerden belki de en önemlisi, alınacak balın ham olmasıdır. Peki “ham bal” ile tam olarak ne kastedilmektedir? Ve neden bal alınacağı zaman ham bal tercih edilmelidir? Yazının geri kalanında, bu sorulara kısaca cevap vereceğiz.

Ham Bal Nedir?

Hambal Nedir? Neden Hambal Tercih Edilir

Ham bal nedir diyecek olursak, 45°'nin üzerindeki sıcaklıklara ısıtılmamış ve 300 mikrondan daha küçük filtreler ile filtre edilmemiş bal ham bal demektir. Pastörizasyon ve polenleri tutacak şekilde filtrasyon işlemleri, bugün piyasada mevcut olan pek çok balın üretim sürecinde kullanılmaktadır. Bu işlemler, örneğin balda ortaya çıkabilen kristalleşmeyi, başka bir deyişle katılaşmayı önlemek için uygulanır. Oysa doğal bir süreç olan kristalleşme, bal için herhangi bir olumsuz sonuç doğurmamaktadır. Özetlemek gerekirse, ham bal, balın en doğal, işlem görmemiş en saf halidir.

Neden Ham Bal Tercih Edilmelidir?

Bala uygulanan, yukarıda da bahsettiğimiz gibi pastörizasyon ve polenleri tutacak derecede filtrasyon işlemleri, kristalleşmeyi ortadan kaldırırken aynı zamanda balın içeriğinde doğal halde bulunan vitaminlerin, enzimlerin, fenolik ve flavonoid bileşenlerin kaybolmasına sebebiyet verir. Başka bir deyişle, bu işlemlerden geçen bal, besin değerinin önemli bir kısmını kaybeder. Bu yüzden, bal satın alınacağı zaman, en doğal ve saf haliyle ham haliyle tercih edilmelidir.

BEE’O online mağazasında inceleyebileceğiniz tüm bal çeşitleri, ham baldır. Farklı yörelerden tamamen doğal ham bal çeşitlerine ulaşmak için, ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

ham bal fiyatı

Anlaşmalı Bankalar