facebook

Kuruluş Hikayemiz

Hayat çogu kez bir salincagin gidip gelmesi gibi hep ayni yerde ayni tonda akip gider. Arada ritim degistirir sadece. Bazen hizlanir bazen yavaslar...

Bizim yol hikayemiz iste o salincaktan bilerek ve isteyerek inmemizle basladi.

Birimizin inanci hepimizin yolunu degistirdi.Asli Elif TANUGUR SAMANCI


Istanbul Teknik Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümü’nden mezun oldum. Uzun yillar bal sektörünün öncü firmalarindan birinde Ar-Ge ve kalite direktörü olarak görev yaptim. Bu nedenle çalisma hayatim boyunca bal ile ilgili pek çok arastirmanin ve projenin hem yaraticisi hem de yürütücüsü oldum.


Bu dönemde özel hayatimda ise önemli bir sorunla bas etmeye çaliyordum. Henüz 5 yasinda olan oglumun birkaç ay arayla atesi çikiyordu ve her defasinda antibiyotik kullanmaktan bu ilaçlara karsi alerjisi olusmustu. Uzun süren arayislarimizin sonunda basvurdugumuz bir doktor oglum için çarenin bagisikliginin artirilmasi oldugunu söyledi. Ben de bu nedenle bagisiklikligi güçlendimenin dogal yolunu aramaya basladim. Ve taradigim bir çok bilimsel yayinda propolis ve ari sütünden bahsedildigini gördüm. Ari sütü bilesiminde bir çok protein, karbonhidrat, yag ve vitamini içeren bir ürün. Propolis ise arilarin bitki sap, yaprak ve tomurcuklarindan topladigi, güçlü anti-bakteriyel ve anti-oksidan etkilere sahip tamamen dogal yine bir ari ürünü. Arilar, bu yapiskan ürünü, kovandaki mikroplari yok etmek ve ari ailesinin sagligini korumak için kullanir. Ben de çocugumun sagligini korumak için hem ari sütünü hem de propolisi kullanacaktim.


Bu galiba hayatimda tutundugum en önemli umuttu. Oglumun sagligina tamamen kavusacagini düsünmek bile heyecan verirken, propolise ulasmak için vakit kaybetmemem gerekiyordu. Ari ürünlerine dair en çok bilinen ve tüketilen ürün baldir. Ben de uzun yillardir bal sektörünün içindeydim zaten. Bu nedenle hemen iletisimim olan bal üreticileri ile temasa geçtim ve onlardan daha önce üretmedikleri ari sütünü ve kovandan kaziyip attiklari propolisi benim için üretmelerini istedim. Propolis oldugu gibi yenmedigi için ekstraksiyon (özütleme) yapmam gerekiyordu. Ogluma her gün ari sütü ve propolis özütü vermeye basladiktan sonra ise sonuç inanilmazdi. Bazen tek basina propolis, bazen propolis ve bal karisimi, bazen de ari sütü, bal ve propolis karisimi verdigim sevgili oglum aylar geçmesine ragmen hiç hastalanmamisti. Bu benim için bir rüyaydi, gerçeklesmesi ise bana yeniden yasam sevincini asilamisti. Bu tecrübe ile ikinci çocugumda 1 yasindan itibaren bu ürünleri düzenli olarak her gün kullanmaya basladim ve her gün iki çocuguma da düzenli olarak vermeye devam ediyorum…


Benim propolis ile olan yolculugum ise burada bitmedi elbette. Önce es dost çevresinde hikayem yayildi, sonra uzak kimseler arasinda. Benzer sorunlari yasayanlarin dogal ve saglikli ari ürünlerine ulasmasini saglamaya karar verdim. Böyle bir ürüne duyulan ihtiyacin ne kadar büyük oldugunu gördüm. Benim kadar sansli olmayan insanlara elimi uzatmak için basta uzun yillar birlikte çalistigim esim ve mesai arkadasim Taylan Samanci ve Istanbul Teknik Üniversitesi’nden hocam Prof. Dr. Dilek Boyacioglu ikna etmem gerekti. Onlarsiz böyle bir yola giremeye cesaret edemeyecegimin farkindaydim. Onlari ikna etmeyi basardigimda ise artik üçümüz için de yeni bir yol görünmüstü. Simdi aradan 3 yil kadar zaman geçti. Ve artik benim hikayeme benzer hikayelere sahip e-postalar ve telefonlar aliyoruz müsterilerimizden. Bunlar beni çok mutlu ediyor. Insanlara bu sekilde uzanabilmek, onlarin hayatina böylesine dokunabilmek kelimelerle ifade edilemeyecek kadar kiymetli benim için.


Taylan SAMANCI


Üniversite egitimimi aricilik ve zootekni üzerine yaptim. Mezuniyetten birkaç yil sonra bünyesine katildigim bal firmasinda uzun yillar Projeler Takim Lideri olarak görev yaptim. Bu görevim süresince pek çok ulusal ve uluslararasi projelerde yönetici olarak yer aldim. Ariciliga dair bir çok yayin, kitap ve sunum hazirladim. Bir kere arilara hayranlik duymaya basladiniz mi, bir daha vazgeçemeyeceginiz sonsuz bir deryanin içindesiniz demektir. Gündelik kosturmalardan, is stresinden, büyük sehirde yasama aliskanliklarindan uzaklastikça kendimi arilarin yaninda buldum. Belki de dogaya karismamin, öze dönmemin kestirme yolu bu oldu benim için. Arilar artik hayatima o denli girmisti ki babam bile bana özenip, 60 yasindan sonra aricilik yapmaya basladi.


Yaptigim ise olan gönülden bagliligim her zaman büyük bir özveriyle çalismami sagladi. Ama insanin arayisi hiç bitmedigi gibi ben de yeni bir seyler deneme arzusunu uzun süre hissettim içimde. Iste böyle bir anda Asli’nin düsüncesi, hevesi, heyecani hemen beni de sardi. Içinde bulundugum sarmalin disina çikmak her ne kadar korkutucu, sarmal ne kadar güvenli görünse de kendimi denemek görmek istedim.


Yola çikarken yaptigimiz ise elbette çok güveniyordum, ama Türkiye'de ilk defa bizim uygulayacagimiz izlenebilir sözlesmeli üretim modelinin aricilar tarafindan nasil karsilanacagi konusunda tereddütlerim vardi. Ilk görüsmelerimizle birlikte bütün o soru isaretleri kafamdan dagildi. Bir araya geldigimiz bütün aricilar yaptigimiz ise inandi ve simdi biz sözlesmeli aricilik ile ürettigimiz ürünlerin kaynagini görerek ve ne sekilde üretildiginden emin olarak hareket ediyoruz.


Aldigimiz ilk siparisler ise çevremizde hikayemizi bilen insanlardan geldi.Bizi taniyan bilen ve güvenen herkes hayatina ürünlerimizle de girmemize izin verdi... Yakin çevremizle baslayan bu süreç zamanla çok uzaklara kadar yayildi... Aradan alti ay gibi kisa bir süre geçtikten sonra, bilgisayar ekraninda ari sütü, bal ve propolis karisimindan bir kutu istendigine dair bir mesaj okudum. Altinda ise su not vardi “Kulaktan kulaga yayilan bir öykü sizinki, umarim sehir efsanesi olarak kalmaz. ”... Baska bir müsterimiz ise ürettigimiz ham bali yediginde, çocuklugunda tattigi ballari hatirladigini ve bunun için bize çok tesekkür ettigini yaziyordu. Iste tüm bu notlar, mesajlar dogru bir yolda oldugumuzu gösteriyordu ve atacagimiz yeni adimlarda en cesaret kaynagimizdi... Hala da öyle...


Prof. Dr. Dilek BOYACIOGLU


Çocuklugumdan bu yana bilinmeyenlere karsi hep heyecan duydum ve gizem hep merakimi çekti. Merak olmasa dünya yine de döner ama bosa bir çaba olur sanki. Bilim de, felsefe de, sanat da hep insanin duydugu o sonsuz merak duygusu ile ilerliyor, gelisiyor. Benim hayatima yön veren de bu oldu; bilinmeyenlere erisme heyecani ve ögrenme tutkusu.


Istanbul Teknik Üniversitesi Gida Mühendisligi bölümünde uzun yillardir ögretim üyesiyim. Hayatim ögrencilerimle ve arastirma projeleriyle dolu geçti. Dünyayi besleyen gidanin her yönüyle ilgilenmek, anlamak ve yeni bulgular elde etmek benim için mutluluk kaynagi oldu. Bu nedenle isimi hep severek yaptim ve bugün dünyanin dört bir yaninda gida alaninda uzmanlasmis, nitelikli ve donanimli insanlar yetistirdim, onlara yol açtim. Yetistirdigim ögrencilerimden biri ise yillar sonra ortagim oldu.


Gida sektöründe uzun yillar deneyimi bulunan Asli'nin mutlu sona ulasan öyküsü ile benim için de yeni bir pencere açildi, yine bilim ekseninde tabii... Gida alaninda kaynagini bilimden alan yenilikçi ari ürünlerini hayata geçirmek için Asli ile birlikte SBS Bilimsel Bio Çözümler sirketini kurduk. Benim için uzun yillara yayilan meslek hayatimda edindigim bilgi birikimimi ve deneyimimi dogrudan dogal ve saglikli ürünlere dönüstürebilecegim bir firsat oldu bu. Kovandan bal disinda da ürünler (propolis, ari sütü, polen) elde etmeyi amaçladik ve bu ürünleri ITÜ ARI Teknokent bünyesinde kurdugumuz laboratuvarlarda arastirmaya basladik. Arici egitimlerinden Ar-Ge'ye kadar çok yönlü olarak çalismalarimizi yürütüyoruz. Geride biraktigimiz zamanda ürünlerimizin insanlarin hayatinda fark yarattigini görüyor ve duyuyoruz. Dogrusu bu basari büyük bir gurur, ama en degerlisi ari ürünlerini dogalligini koruyarak tüketicilerimize sunabilmek.

Anlaşmalı Bankalar
Top

Sepetinizde Bulunan Ürünler