Türkiye’deki Popüler Bal Çeşitleri ve Yöreleri

Arilarin bir mucizesi olan bal, ülkemizin her bölgesinde yediden yetmise herkesin keyifle tükettigi, besin degeri yüksek, degerli bir gida. Zengin cografyamizin pek çok bölgesinde çesitli yöntemler ile bal toplaniyor, farkli aroma ve özelliklere sahip bu ballar kahvalti sofralarindan çesitli yiyecek ve içecek tariflerine, beslenme rutinimizin birçok noktasinda kendine yer buluyor. Bu blog yazimizda, Türkiye’de üretilen farkli bal çesitleri arasindan öne çikanlardan, yörelerinden ve balin ham olarak tüketilmesi gerektiginden kisaca bahsedecegiz.

 

Bal “Ham Bal” Olarak Tüketilmelidir!

     Bal kovandan alindigi hali ile tüketilebilen, bozulmayan dogal bir gidadir ve pastörize edilmesi gerekli degildir. Pastörizasyon yani yüksek sicakliklara isitma islemi balin içerisinde dogal olarak bulunan enzimler, vitaminler, yüksek fenolik ve flavonoid yapidaki degerli bilesenlerin azalmasina neden olur. Filtrasyon ise balin dogal bilesiminde yer alan polenlerin azalmasina neden olur. Ham bal pastörize ve polenleri tutacak derecede filtre edilmediginden besin içerigi tüm dogallik ve safligiyla korunmaktadir.

 

     Bal kovandan elde edildikten kisa bir süre sonra katilasir yani kristallesir. Halk   arasinda bu durum sekerlenme olarak da adlandirilir. Aslinda bu tamamen dogal bir   olaydir ve bal kristallesmis hali ile de tüketilebilir.  Ancak bu tamamen dogal olan ve fiziksel bir degisim olan durumu engellemek için, ballara pastörizasyon dedigimiz, 65-76°C araliginda yüksek sicaklik islemi uygulanmaktadir. Süt ve meyve sularina raf ömrünü saglamak amaciyla uygulanan bu islemin ballara uygulanmasi hiç gerekli degildir. Dolayisiyla, balin pastörize ve filtre edilmemis ham hali ile tüketilmesi daha dogrudur.

 

Ham Balin içerisinde; aminoasitler, A, C, E ve B grubu vitaminleri, folik asit, demir, çinko, fenolik ve flavonoid bilesenler yer alir. Dolayisiyla balin besin ögelerinin korundugu ham bal formunu beslenme planina dahil etmenizi öneririz.

 

 

Yörelerine Göre Bal Çesitleri

 

Çiçek Bali

 

Türkiye genelinde üretimi yapilan bir bal çesidi olan çiçek bali, tek bir çiçegin agirlikli olmadigi, farkli çiçek türlerinin bir arada bulundugu bölgelerde üretilir. Baska bir deyisle, çiçek bali, arilarin nektarlari agirlikli olarak belli bir bitkiden toplamadigi; balin farkli agaç ve bitkilerden üretildigi bal türüdür.

 

Çam Bali

 

Çam bali da, çiçek bali gibi Türkiye genelinde üretilmektedir. Dünya genelinde ise çam bali üretiminin %90 gibi büyük bir bölümü ülkemizde gerçeklesmektedir. Çam bali üretiminde, arilar, bali alisildik sekilde çiçek polenlerinden degil, Akdeniz iklimine özgü belli basli çam agaçlarinin gövdesinde yasayan araci böceklerin salgisini kullanarak üretirler. Çam bali, dünyada Türkiye disinda yalnizca Yunanistan’da üretilmektedir.

 

Kestane Bali

 

Yine kendine has bir tadi olan kestane bali, ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde yer alan yagmur ormanlarinda dogal olarak yetisen kestane agaçlarinin yalnizca haziran ayinda on bes gün süre ile açan çiçeklerinden üretilir. Altin sarisindan biraz daha koyu bir rengi vardir.

 

Lavanta Bali

 

Lavanta bali, arilarin lavanta bitkisinin çiçek nektarlarindan ve polenlerinden ürettigi bir bal çesididir. Kendine özgü kokusu ile dikkat çeken bu bal türü, daha çok Isparta ve Burdur yörelerinde üretilir. Degerli bir bal olan lavanta balinin hasat dönemi hazirandir. 

Anlaşmalı Bankalar
Top

Sepetinizde Bulunan Ürünler