Propolis Nedir, Neden Önemlidir?

Yeterli ve dengeli beslenmede tükettigimiz gidalara her zaman dikkat etmemiz gerekir. Bu sebeple vücudun ihtiyaci olan fenolik ve flavonoidleri günlük olarak besinlerden almak çok önemlidir. Iste o besinlerden biri de propolistir. Simdi gelin tamamen dogal bir ari ürünü olan Propolisi daha yakindan taniyalim…

Propolis Nedir?

Arilarin, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarindan topladigi reçinemsi maddelere propolis adi verilir. Arilar tarafindan kovandaki mikroplari yok etmek ve sterilizasyonu saglamak için kullanilir. Arilar petek gözlerini önce propolis ile kaplar sonra ana ari petek gözüne yumurtasini birakir. Ayrica arilar, propolisle sivanan petek gözlerine balini, polenini, ari sütünü koyar. Böylece arinin ürünleri kovanda bozulmadan saklanir.  Propolisin rengi farklilik gösterse de genel itibariyla açik kahveden koyu kahverengine geçisli sekildedir. Geçmisi ise oldukça eskidir. MÖ 460-357 yillarina dayandigi bilinmektedir.

propolisPropolis Nasil Kullanilir?

Propolisin kovandan çiktigi yani ham hali vücudumuzda sindirilebilir özellikte degildir. Saf Propolisi ham haliyle dogrudan tükettigimizde, vücudumuzda sindirilme orani yalnizca %2'dir. Bu sebeple, saf propolisin mutlaka ekstrakte edilmesi, bir baska deyisle özütlenmesi gerekir. Bu islem uzmanlik gerektiren bir islem olup, gida mühendisleri kontrolünde yapilmalidir.

BEE’O Propolis Damlayi; 4-10 yas çocuklar için günde 10 - 40 damla arasi, 11 yas ve üzeri yetiskinler için ise günde 20 - 80 damla arasi dogrudan ya da ilik veya soguk (bal, pekmez, yogurt) gibi kati gidalarin içerisine ilave ederek tüketilmesi tavsiye edilir.

BEE’O Suda Çözünebilir Propolis Damlayi; 4-10 yas çocuklar için günde 10 - 40 damla arasi, 11 yas ve üzeri yetiskinler için ise günde 20 - 80 damla arasi dogrudan ya da ilik veya soguk (su, süt, meyve suyu) gibi sivi gidalarin içerisine ilave ederek tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Propolisi ilk defa kullaniyorsaniz, propolise alerjiniz olup olmadigini anlamak için 1 damla ile baslayip damla sayisini yavas yavas arttirabilirsiniz.

 

Propolis Damla Satin Almak Tiklayin

Propolis Çerezli Balli Karisimlardan Satin Almak Için Tiklayin

Propolisli Ari Sütlü Balli Karisimlar Satin Almak Için Tiklayin

Anlaşmalı Bankalar
Top

Sepetinizde Bulunan Ürünler