Bal nasıl üretilir?

Apiterapi (ari ürünlerinin tamamlayici tip alaninda kullanimi) yemek tariflerine, içeceklerden tatlilara pek çok alanda kendine yer bulan bal, insanligin binlerce yildir tükettigi, yeri doldurulamaz dogal bir besin kaynagi… Peki bazen içecegimize karistirdigimiz, bazen kahvaltida yedigimiz, kimi zaman ise tatli krizimiz geldiginde doyamadan kasikladigimiz bu degerli besin hakkinda ne kadar bilgi sahibiyiz?

Apiterapi (ari ürünlerinin tamamlayici tip alaninda kullanimi) yemek tariflerine, içeceklerden tatlilara pek çok alanda kendine yer bulan bal, insanligin binlerce yildir tükettigi, yeri doldurulamaz dogal bir besin kaynagi… Peki bazen içecegimize karistirdigimiz, bazen kahvaltida yedigimiz, kimi zaman ise tatli krizimiz geldiginde doyamadan kasikladigimiz bu degerli besin hakkinda ne kadar bilgi sahibiyiz? 

Bu yazimizda, konu hakkinda genel bilgi sahibi olmak isteyenler için, balin üretimi ve sofralarimiza gelis sürecini kisa ve öz bir sekilde açikladik. Eger arilarin bu mucizesi hakkinda daha fazla bilgi almak  istiyorsaniz, okumaya devam edin!

Arilarin Bal Yapimi

Bal yapimini anlatacaksak, elbette hikayeye çiçeklerden, arilardan ve kovandan baslamamiz gerekiyor. Çiçekli bitkiler, nektar olarak bilinen tatli bir sivi salgilar (nektar balin kaynagidir). Toplayici arilar (isçi arilar), çiçeklerden topladiklari nektari, vücutlarinda “bal midesi” olarak bilinen bölgede saklarlar. Bal midesi, arinin sindirim için kullandigi mideden ayri bir bölgedir. Nektari toplayan arilar, daha sonra bu maddeyi kovandaki isçi arilara aktarir. Isçi arilar, toplayici arilardan aldiklari nektari bir süre -ortalama 15 dakika- geri çikarip tekrar içerler. Bu süreç boyunca, arilarin belli basli enzimler içeren salgilari nektarin yapisina karisir, nektarda bulunan sakkaroz, glikoza, früktoz ve diger oligosakkaritlere dönüsür. Sonraki adimda, kovandaki isçi arilar, balin nemini uçurmak için çok hizli kanat çirparlar ve kovan içerisinde havalandirmayi saglarlar. Böylece bal olgunlasir. 

Gerçek balin önemli özelliklerinden birisi, içerigindeki su oraninin oldukça düsük olmasidir. Olgunlasmis balin nemi %20’nin altinda olmalidir. 

Kovandaki nektarin bala dönüsmesi, ortalama 1 – 3 gün sürer.

Sonraki adima geçmeden önce, birkaç ilginç bilgi:

       -   Bal, yalnizca disi arilar tarafindan üretilebilir. Erkek arilarin görevi üremek, nesli sürdürmektir.

       -   Çiçeklerden alinan içerigi enzimleriyle harmanlayip peteklere dolduran isçi arilar, 1 gram bal üretmek için çiçekleri ortalama 180.000 defa ziyaret eder.

       -   Bir arinin kisa ömrü boyunca toplayabilecegi bal miktari, ortalama bir çay kasiginin 1/12’si kadardir.

       -   Bal yapan arilar, kendi agirliklarindan fazla nektari uçarak tasiyabilecek kadar güçlüdür.

Peteklerden Sofraya…

Doganin mucizesi yukarida bahsettigimiz sekilde gerçeklestikten sonra, tahmin edebileceginiz gibi devreye insanlar giriyor. Arilar, petekler dolduktan ve ballar olgunlastiktan sonra, petekleri balmumu ile sivarlar. “Bal hasadi” olarak bilinen süreçte, bali toplayabilmek için aricilar petekleri kovandan çikarip, siyirirlar (sirlanmamis bal yeteri kadar olgunlasmamis kabul edilir). Daha sonra petekli ballar, süzme degirmeninde peteklerinden arici tarafindan süzülür. Sonraki asama balin, bal paketleme tesisine sevk edilmesi sürecidir.

Arilar, petekler dolduktan ve ballar olgunlastiktan sonra, petekleri balmumu ile sivarlar. “Bal hasadi” olarak bilinen süreçte, bali toplayabilmek için aricilar petekleri kovandan çikarip, siyirirlar (sirlanmamis bal yeteri kadar olgunlasmamis kabul edilir). Daha sonra petekli ballar, süzme degirmeninde peteklerinden arici tarafindan süzülür. Sonraki asama balin, bal paketleme tesisine sevk edilmesi sürecidir. 

Aricidan tesise ulasan ballardan, arici bazinda numune alinir ve kalite kontrol amaciyla laboratuvarda kalitesi ve gida güvenligine uygunlugu analiz edilir. Eger bal, BEEO kalite standartlarina uygun ise, baska bir deyisle %100 dogal, saf, katkisiz, kalintisiz ise, tüketiciye ulastirmak amaciyla paketlenebilir. 

Ham Bal

Son olarak, “ham bal” ile ne kastedildigine kisaca deginmek gerekiyor. Kovandan elde edilen çok degerli bir ari ürünü olan balin, faydalarindan bahsedebilmemiz için pastörize ve filtre edilmemis “ham bal” olmasi gerekiyor. Bu sayede, balin dogal antioksidan özelliginin korunmasi mümkün olmaktadir. Bal üzerinde uygulanan pastörizasyon ve filtreleme gibi islemler, kristallesmeyi (balin katilasmasini) önlemek gibi nedenlerle uygulanir ve balin içerisinde dogal olarak bulunan polenlerin, vitaminlerin, enzimlerin ve antioksidanlarin azalmasina sebep olur. Bal, ham olarak tüketime sunuldugunda besin degeri en yüksektir ve tam anlamiyla dogal bir üründür. BEEO, bal çesitlerini sadece ham bal olarak tüketiciye sunmaktadir.

Anlaşmalı Bankalar
Top

Sepetinizde Bulunan Ürünler