Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz

Ari Sütü Hakkinda Merak Ettikleriniz

Ari sütü, arilarin ürettigi besin degeri yüksek, tamamen dogal bir ürünüdür. Arilar için bir tür anne sütü olarak da düsünülebilir. Bu yazida, kraliçe ari için önemli bir besin kaynagi, insanlar için de oldukça faydali bir besin olan ari sütü hakkinda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Ari Sütü Nedir?

Ari sütü, arilarin çene üstü bezlerinden salgilanan; çiçek polenleri, bal özü ve arilarin enzimlerinden olusan bir besindir. Arilar bu ürünü, yavru arilari beslemek için salgilarlar. Ari sütü ayni zamanda kovandaki kraliçe arinin da temel besin maddesidir. Diger arilar yalnizca henüz yavruyken ilk üç gün boyunca ari sütü ile beslenirken, kraliçe ari ömrü boyunca bu besini alir. Bu yüzden kovandaki isçi arilar ortalama 45 gün yasarken, onlardan 2 kat daha fazla gelisen kraliçe ari 5 - 7 yil arasi yasayabilmekte, agirliginin iki kati yumurta yumurtlayabilecek kapasiteye ulasabilmektedir.

Ari Sütünü Nasil Tüketebilirsiniz?

Içeriginde B ailesi vitaminlerinin yani sira demir, kalsiyum, bakir, fosfor, potasyum gibi bilesenler de bulunan ari sütü, bir gida olarak çocuk, genç ya da yasli herkes tarafindan tüketilebilir. Ari sütünü dogrudan veya balli karisimlar halinde veya liyofilize edilmis toz formunu tablet halinde tüketebilirsiniz. Balli karisimlar için günde 1 tatli kasigi, dogrudan tüketimi için de yarim çay kasigi yeterlidir. 

Anlaşmalı Bankalar
Top

Sepetinizde Bulunan Ürünler