yandex

Propolis nedir?

Propolis Nedir?

 

 

Doğal bir arı ürünü olan propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından ürettiği reçinemsi bir maddedir. Genellikle karaağaç, kayın ve kozalaklı ağaçlardan elde edilir. İsmini Pro (ön) ve Polis (şehri koruyan) kelimelerinin birleşiminden almış olan bu madde, arıların doğal yaşam alanı olan kovanın ön temizleyicisi ve koruyucusu görevini görür. Arılar, petek gözlerini önce propolis ile kapladıktan sonra, kraliçe arı yumurtalarını petek gözlerine bırakır. Bu sayede yumurtalar sağlıklı bir şekilde gelişir. Buna ek olarak, arılar propolis ile sıvanmış olan petek gözlerine bal, polen ve arı sütü de koyarlar. Bu sayede doğal arı ürünleri kovanda bozulmadan muhafaza edilmiş olur.

Kovandaki mantarlara, virüslere ve bakterilere karşı etki gösteren propolis, yüksek oranda fenolik ve flavonoid maddeler içerdiğinden, arılar için olduğu kadar insanlar için de önemlidir. Öyle ki bu madde, bu özelliklerinden dolayı insanlar tarafından milattan önceki yüzyıllardan beri kullanılmaktadır.

 

Propolis Nasıl Kullanılır? 

 

 

Propolis ham halde insan vücudu tarafından sindirilememektedir ve bal mumu ile karışıktır. Mutlaka özütlenerek bal mumunun ayrıştırılması ve saf reçinenin elde edilmesi gerekmektedir. Bu işlem doğru yapıldığı takdirde, propolis yüksek miktarda fenolik flavonoidler içeren doğal bir özüt olarak tüketilebilir. 

Propolis özütü, çocuk ve yetişkinler tarafından günlük düzenli olarak tüketilebilir. Propolis özütü yetişkinler için günde 20 - 80 damla, çocuklar için ise günde 10 - 40 damla arasında tüketilebilir. 

Propolisin suda çözünebilir özütleri, süt, meyve suyu, su ile karıştırılarak, suya karışmayan özütleri ise bal, yoğurt, pekmez gibi gıdalara karıştırılarak tüketilebilir.

Top

Sepetinizde Bulunan Ürünler

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.