Top
Sepetinizde Bulunan Ürünler

Organik Sertifikasyon Nedir?


Organik sertifikasyon denilen olgu, organik tarımcılık yapılarak yetiştirilen her türlü besin maddesinin ve pek çok tarım ürününün gerçek anlamda “organik” olduğunun resmiyete döküldüğü bir sertifika modelidir. Dünya genelinde ve ülkemizde de yapılmakta olan organik tarımcılık sonucunda ortaya çıkarılan ürünlerin sertifikasyon sürecine sokulabilmesi için birtakım kriterleri karşılıyor olması gerekmektedir.

Bu kriterler, kısaca özetlenirse yapılan üretimlerde hiçbir sentetik/kimyasal katkı maddesinin kullanılmaması, 3 yıl ve üzeri senelerde yapılan tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerinde bu alanların hiçbir kimyasala maruz bırakılmadan işlenmiş olması ve yapılan organik tarımcılık verilerinin dokümanlarının hem üretim hem satış kayıtlarıyla beraber saklanmasıdır. 

BEE’O organik sertifikasyon süreçlerinden başarıyla geçen bir firma olarak, tüm ürünlerini, organik olarak tüketiciler ile buluşturmaktadır. BEE’O Propolis uyguladığı “Sözleşmeli Arıcılık Modeli” ile Türkiye’nin farklı yerlerinden elde ettiği arı ürünlerini yasal mevzuatlara uyarak, tüm analiz ve kalite kontrollerini gerçekleştirme ve tüketicileri ile buluşturmaktadır. Bu sayede, mevcut kalitesini her geçen gün arttırmaktadır ve hem üreticilerine hem de tüketicilerine destek olmaktadır.

Organik Ürün Sertifikası Nasıl Alınır?

Organik sertifikasyon süreçlerine dahil olmak isteyen bir markanın; hammadde üretimi, imalat süreçleri, ürünün ortaya çıktığı süreç, ambalaj, paketleme süreçleri ve dağıtım aşaması gibi pek çok konu başlığında yeterli olabilecek bir başarıya sahip olması gerekmektedir. Markaların organik üretim sürecine geçmeleri için devlet tarafından belirlenen standartları karşılıyor olması gerektiğinden, bu üretim koşulları sağlandıktan sonra organik sertifikası almaya başvurabilme imkanı bulunur.

Piyasada konuyla ilgilenen profesyonel kuruluşlar, sizin organik sertifikası alabilmeniz adına yaptığınız başvuruyu ön değerlendirmeye alarak sizinle bir “organik ürün belgesi” sözleşmesi imzalamaktadırlar. Bunun anlamı, başvuruyu yapan firmanın tüm organik üretim standartlarını üretim süreçlerinde kullanacağını kabul etmesidir.

Bu sözleşmeden sonra, sertifika sahibi olabilmeniz için ürününüzden bir numune bu kuruma teslim edilir. Kurum da bu numuneyi yetkili firmaya incelenmesi için gönderir. Aynı süreçlerde ürünün üretildiği tesis, üretilmeye başlandığı aşamalar ve bağlı bulunulan tüm unsurlar da aynı şekilde kontrol edilmektedir. Teste gönderilen ürün de hem ulusal hem de uluslararası organik ürün standartlarına uyuyorsa organik ürün sertifikası almaya hak kazanılmaktadır.

Anlaşmalı Bankalar