Top
Sepetinizde Bulunan Ürünler

Ham Ballar ve Faydaları


45°'nin üzerindeki sıcaklıklara ısıtılmamış ve 300 mikrondan daha küçük filtreler ile filtre edilmemiş ballar, “ham bal” olarak tanımlanır. Ham bal besin değeri açısından en değerli baldır. Besin değeri kovandan elde edildiği hali ile korunmuştur. Pastörize ballar ise yüksek sıcaklıklarda ısıl işleme maruz kaldığından dolayı içeriğindeki vitamin, mineral ve enzimlerin yapısı bozulur, tüm besin değeri kaybolur.

Bal üretim sürecinde ham ballar söz konusu olduğunda kavanozlanan balların içeriğinde hiçbir ısıl işlem görmemesinden dolayı pek çok faydalı içerik ve polenler aynı şekilde tutulabilmektedir. BEE’O Ham balları, herhangi bir filtrasyon ve pastörizasyon sürecinden geçmediği için güvenle tüketebilirsiniz.

Tercihe göre doğrudan ya da ılık veya soğuk gıdaların içerisine ilave edilerek tüketilebilen BEE’O Ham Ballar, tüm doğallık ve saflığıyla sofralarımıza ulaştırılıyor.

Neden Ham Balların Tüketimi Önerilir?

Az önce bahsettiğimiz filtrasyon işlemleri ve bala uygulanan pastörizasyon süreçleri, balın kristalize olma durumunun önüne geçilmesi için uygulanmaya çalışılırken aslında balın doğal içeriğine zarar vermektedir. Çünkü bu işlem öncesinde ham balın içerisinde yer alan vitaminler, mineraller, enzimler, fenolik ve flavonoid bileşenler bu işlem sonrasında ciddi oranda kaybolmaktadır. Bundan dolayı bal tüketiminde mutlaka ve mutlaka ham balların tüketimi tercih edilmelidir.

Markamız BEE’O, internet sitesinde yer alan tüm ballarında organik süreci koruyarak paketleme sürecinde hiçbir kimyasal işlemden geçirmemektedir. Üretim sürecinde yer alan uzman gıda mühendislerimiz toplanan balları en doğal ve en faydalı şekilde sizlerle buluşturmaya özen göstermektedir. Pek çok farklı yöreden elde edilen ham bal seçeneklerimize internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ham Balların Çeşitleri Nelerdir?

Organik Kars Yöresi Ham Balları: Ülkemizde yer alan Kars yöresi biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengindir. 11 bitki alanına ve 22 doğa alanına sahip olan Kars’ta doğal olarak ham bal elde edimi de oldukça kolaydır. Toplanan bu değerli ham ballar BEE’O kalitesi ve güvencesiyle sizlere ulaştırılır. İnternet sitemizde Kars yöresine ait ham balları 300 gr.’lık şekilde kavanozlanmış halde bulabilirsiniz.

Bitlis Organik Ham Balları: Arıların yüksek rakımdaki yaylalardan yüzlerce çeşit çiçekten topladığı nektarlar Bitlis bölgesinde oldukça zenginlik göstermektedir. Bu bölgede yer alan yaylalardan arıların topladıkları farklı nektarların ham ballara dönüşme sürecinden sonra saf kovandan gelen lezzet ve kalite farklı Bitlis organik yayla çiçek ham balı olarak sofralarımıza ulaşır.

Hakkari Yöresi Ham Balları: Ham bal tüketimi konusunda çeşitlilik sağlayan yörelerimizden bir tanesi de Hakkari’dir. Tıpkı Bitlis’te olduğu gibi yüksek rakımdaki yaylalarda yer alan çiçeklerden elde edilen nektarlar doğal ve saf olarak arılar tarafından ham bala dönüştürülmekte ve işlem görmeden direkt olarak peteklerden bizlerin tüketimine BEE’O ayrıcalığıyla ulaştırılmaktadır.

Ardahan Yöresi Organik Ham Bal: Ardahan da fazlaca yayla bulunan ve bitki çeşitliliğine ev sahipliği yapan bir yöremiz olarak arıların bal elde etmek için sıklıkla uğradığı bölgelerden bir tanesi olarak ele alınabilir. Bu yöredeki binlerce çiçekten toplanan nektarlar arıların doğal bal yapım sürecinden geçerek hem zengin içerikli hem de doğal bir ham bal elde edilerek sizlere bu benzersiz tatlar işlem görmeden ulaştırılır.

Lavanta Ham Balı: 18 aylık raf ömrü bulunan lavanta ham balı, adından da anlaşılacağı gibi lavanta bitkisinden arılar tarafından toplanan nektarlar tarafından meydana getirilmektedir. Ham bal çeşitleri arasında çok bilinmeyen ancak oldukça faydası olan bu bal türü, diğer tüm ham ballarda olduğu gibi markamız çatısı altında Helal sertifikasıyla üretilerek hem güvenilirlik, hem doğallık hem de lezzet konusunda tüketicilerden tam puan almaktadır.

Kestane Çiçek Ham Balları: Karadeniz yöremizde yer alan kestane ağaçları, sadece haziran ayında iki haftalık süreç içerisinde çiçek açar. Bu dönemde arıların bu çiçeklerden topladıkları nektarlardan oluşturulan ballar da bu nedenle oldukça kıymetlidir. Alışık olduğumuz bal renginden daha koyu bir renge ve daha yoğun kıvamlı bir yapıya sahip olan kestane ham balları, doğal bir faydalı içerik olarak sağlığımıza fayda sağlayıcı özellikleriyle bizlerle buluşturulur.

Anlaşmalı Bankalar