Top
Sepetinizde Bulunan Ürünler

Taze Arı Sütü Kullanımının Faydaları

Taze arı sütü, yavru arılar ile kraliçe arının beslenmesi ve gelişimi için gerekli olan kremsi yapıda krem-beyaz renkli bir doğal bir gıdadır. Besin içeriği son derece zengin olan bu ürün, işçi arıların salgı bezlerinden salgılanarak ortaya çıkartılır. Peteklerin içerisinde bulunan kolonideki tüm larvalar, arılar tarafından salgılanan bu gıda ile beslenerek gelişmektedir. Ancak en yoğun ve sürekli olarak üretilmesinin ana kaynağı kraliçe arıyı beslemek ve büyütmek olarak ifade edilebilir.

 

Arı kolonilerinde işçi arılar, uzun zamandır kraliçe olan arı zaman geçip zayıfladıkça ya da kraliçe arı yaşlandıkça, yeni bir kraliçe arı yetiştirme sürecine girerler. Birkaç larva seçtikten sonra onları kraliçe arı olmaları için diğer larvalardan yani yavru arılardan çok daha fazla miktarda arı sütü ile beslemeye başlarlar. Bu süreçte larvalara verilen yoğun arı sütünde %60’e varan su, %10’a varan karbonhidrat, %20’ye varan protein, %4’e varan vitamin, mineral, %6’ya varan lipid ve yağ asitleri, amino asitler ve organik asitler bulunur. Arı sütü son derece zengin ve besleyici bir içeriğe sahiptir.

 

Yoğun arı sütü ile beslenen o arılar, diğer arılardan 2 kat fazla gelişir, 30 kat uzun yaşar. Ana arı gözünden ilk çıkan arı, kraliçe arı olur ve  ömrü boyunca sadece taze arı sütü besini ile beslenir. Normal arıların yaklaşık 2 katı büyüklüğe ulaşmasına yardımcı olan bu içerik sayesinde her gün binlerce yumurta ortaya çıkartabilir. Aynı zamanda işçi arıların ortalama yaşam süreci 45 gün civarlarında seyrederken, kraliçe arılar 5-7 yıla kadar yaşamlarını sürdürebilirler.

 

Tüm bu bahsettiğimiz süreçler ışığında elde edilen oldukça besleyici ve değerli arı sütü ürünümüz, BEE’O markamızın kalitesiyle sizlerin beğenisine sunulmuştur. Türkiye’de ilk defa tarafımızdan uygulanan sözleşmeli arıcılık modelimiz ile kovandan sofraya tamamen kontrollü koşullarda ve izlenebilir bir şekilde üretilen BEE’O organik taze arısütü,  Ar-Ge merkezimizde yer alan uzman gıda mühendislerimizin başarılı çalışmaları ile titizle analiz edilir ve özenle paketlenerek sofralarınıza ulaşır. Her parti ürünümüzün, İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Ürünleri Mükemmeliyet merkezinde ayrı ayrı besin değeri ve kalite testleri yapılır ve onaylandıktan sonra sizlere sunulur.

 

Taze Arı Sütü Nasıl Tüketilmelidir?

Bee’o taze arısütü hem çocukların ve hem yetişkinlerin tüketimine uygundur. İsteğinize bağlı olarak tek başına doğrudan ya da ham bal ve propolis ile karışım halinde tüketebilirsiniz. Yetişkinlerin için günde 1 çay kaşığı çocukların için ise günde yarım çay kaşığı yeterli olmaktadır.

 

Taze Arı Sütü Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Taze arı sütü kullanım koşulları arasında dikkat edilecek en önemli husus, ısıdan korunmasını sağlamaktır. Böylece besin değeri kaybolmadan muhafaza edilebilir. Saklama koşullarına baktığımızda, ürün ortalama 5-8 derecelik buzdolabı sıcaklığında 1 yıla kadar tüketilebilir. Bununla birlikte, daha uzun süre saklamak için taze arı sütünü buzlukta -18 derecede 2 yıla kadar bekletebilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar